Max Wolff, oorlogsveteraan, op Britse herdenkingsmuur

Op 6 juni is het 80 jaar geleden dat D-Day plaatsvond. Als startschot voor de officiële herdenking voegden de Britten 12 namen (een uit elk ander geallieerd land dat deelnam aan de operatie) toe op de herdenkingsplaquette in het Britse Portsmouth. Eén van hen is de Nederlandse Tweede Wereldoorlog-veteraan Max Wolff.

Wolff en zijn familie maakten deel uit van de Joodse gemeenschap in Arnhem. Vanaf 1941 verbleef hij op diverse onderduikadressen in Nederland, België en Frankrijk. De familie Wolff besloot uiteindelijk naar Zwitserland te vluchten, maar tijdens die reis pakten de Duitsers Max’ zussen en zwager op. Ze werden in 1942 in Auschwitz vermoord.

Max en zijn ouders ontkwamen, gingen terug naar Brussel en doken onder. Maar Max wilde ‘iets’ doen na alles wat zijn familie was aangedaan. Na de invasie van Normandië sloot hij zich daarom aan bij de geallieerde strijdkrachten. In het Verenigd Koninkrijk kreeg hij een opleiding voor de Prinses Irene Brigade. Daar viel echter al snel zijn talenkennis op. Daarom werd hij daarna als tolk gedetacheerd bij Britse en Canadese troepen. Hij ondersteunde hen bij de bevrijding van Frankrijk, België en Nederland.

Max Wolff is inmiddels 98 jaar oud.

« GA TERUG NAAR HET OVERZICHT